Látnivalók
Puerto de Santiago – Los Gigantes
Az első települése a 45 km hosszú, délnyugati üdülőövezetnek. Apartmanházakból felépített üdülőfalu, amelynek széles öblét fekete homokkal borított part övezi. A lankás hegyoldalra kapaszkodó kétszintes nyaralósorok közelében fenyegetően magasodnak a Teno–hegység tengerbe szakadó kopár sziklatömbjei, a los gigantesi sziklaóriások. A gyakran függőleges sziklafal legmagasabb része 500 méterrel emelkedik a tenger fölé. Ebben a városban található a sziget egyik fekete homokos strandja, a Playa de la Arena, itt van kitűzve az Európai Únió zászlaja, mely annak elismerése, hogy ez Európa egyik legtisztább strandja.
Masca – kalózfalu
Apró, hegyi település. A főútról másfél sáv széles út vezet a faluba. Veszélyes, de nagyon szép látvány fogadja az odalátogatót. Fehér házai magas és meredek sziklatömbök tövében bújnak meg. A település környéke, a csipkés sziklák, és szakadékok mélyén kéklő óceán hálás fotótémát kinálnak. Tulajdonképpen nem is a falu a fő látnivaló, hanem a meredek hegyoldalakkal és éles gerincekkel tagolt, változatos hegyvidéki táj. A bájos falu egy maroknyi piroscsempés kőházból áll, melyek pálmafák alatt hűsölnek. Az út menti árusok fügekaktuszt és narancsot kínálnak az átutazóknak. Közvetlenül a kis falu felett van egy terasz, ahonnan lenyűgöző a kilátás – különösen naplementekor – egyik oldalon a Teide hegyre, másik oldalon az Atlanti óceánra. A faluban arra is lehetőségünk nyílik, hogy vezetők kíséretével szamárháton barangoljuk be a környéket. A falubéliek méheket is tartanak, kihasználva a környező virágzó mezőket.Masca egykor a kalózok menedéke volt, és csak öszvérháton lehetett megközelíteni. Azért nevezik kalózfalunak, mivel a faluból, a magasból, nagyon jó kilátás nyílt az óceánra, kitűnő terület volt ez a kalózok számára a hajók megtámadására.
Garachico
Garachico városa történelmi épületeivel igazi kis ékszerdoboz. Egy félszigeten, egészen pontosan egy tengerbe befolyó vulkáni földnyelven létesült. A természet erői nem voltak kegyesek a városhoz. 1706-ban hatalmas vulkánkitörés, melynek 300 éves évfordulóját nemrégiben tartoták, 1905-ben pedig földrengés rombolta le a települést. Tenerife egyik legjelentősebb kikötőjéből ezután 6000 lakosú, csendes alvóváros lett. A város bizarr tengerpartját a láva és óceán találkozása alakította ki. A hajózás itt igen veszélyes a vulkáni zátonyok miatt. Az óceánnal találkozó láva ugyanakkor több lapos medencét is képezett, melyekbe dagálykor befolyik, apálykor pedig megreked a tengervíz. A várostól 1 km-re hatalmas fekete sziklamonolit, a Roque del Garachico emelkedik ki az óceánból. Télen Garachicot erős atlanti szelek ostorozzák. A hatalmas hullámok igen látványosak.A monda szerint, amikor a Teide testvérvulkánja kitört és Garachico város felé vette útját, szerencséjük volt a város lakóinak, mivel tudták, mi a teendő. Szóltak a helyi plébánosnak, aki “tapasztalt” volt ilyen téren és kihozott a templomból egy fakeresztet, ezt a lávafolyam elé tűzte ki és ennek hatására a lávafolyam kettévált, így maradt meg a mai Garachico. Bizonyára fizikát is tanult a plébános úr, mivel a keresztet a dombtetőre helyezte el 🙂 és ennek köszönhetően menekült meg a város 1/3-a. A túlélők a várostól 1 km-re lévő sziklára úsztak.A középkori épületekből csak a kikötő mellett emelkedő Szent-Mihály erőd vészelte át a pusztítást. Ez a négyszögletes erődöcske éppen csak eléri a környező emeletes házak magasságát. Az épület kalóztámadások esetén ideiglenes menhelyként szolgált, belsejében ugyanis csak néhány napig húzódhatott meg 60-80 ember. Az erőd bejárata felett a település 5 legjelentősebb nemesi családjának címere látható.
Icod de los Vinos
Tenerife legismertebb bortermelő központja. A híres helyi borok Spanyolországban is népszerűek. A település nevét a fölé magasodó borhegyről kapta, amelynek lejtőjét végigszabdalják a szűk szőlőteraszokat elválasztó kőkerítések. A település fő nevezetessége mégis a szigetek legendás szimbóluma a híres sárkányfa – a Drago Milenario, amely a templomteret díszíti. A 16 m magas, 6 m átmérőjű óriási növény állítólag 1000 éves, és a Kanári Szigetek legöregebb példánya. Törzse már szinte a föld színén elágazik, és az óriási gallyak bonyolult módon fonódnak egymásba. A gallyak azután újabb és újabb ágakra szakadnak szét és végül tömör kaktusszerű levélkoronában egyesülnek. A sárkányfáról szóló monda szerint Herkulesnek 7 feladatot kellett végrehajtania, ebből az egyik egy 7 fejű sárkány 7 fejének a levágása volt. Amint lehullt a sárkány hét feje, a sárkány vére a földre hullt, és ebből nőtt ki a sárkányfa. Ennek a bizonyítéka, hogy a levelek vörös erezetűek és ha leszakít valaki egy levelet, a levél ereiből vörös színű folyadék, a sárkány vére folyik ki. (Ezt állítólag ki is lehetne próbálni, feltéve ha odaengednének egy 4 méteres létrával a védett fa közelébe :-)) A település további nevezetessége a Szent Márk plébániatemplom. Ez a sziget egyik legrégebbi egyházi épülete, amely a spanyol reneszánsz, a gyarmati építészet és a későbbi hozzáépítések furcsa elegye. Az épület a 15-16. században épült, de tornyát a 17. században emelték. Homlokzata reneszánsz, főoltára barokk, de a templom 2 és fél méter magas ezüstkeresztje például Mexikóból származik. Állítólag ez a valaha is készített legnagyobb ötvösmunka. Szép az épület pineából készült faragott mennyezete, de az ezüst főoltárt és az arany kegytárgyakat is érdemes megtekinteni. A templomtérről elszakadva érdemes rövid sétát tenni a faluban, virágos bokrok, babérfás parkok, buján növő egzotikus növények és díszkutak között haladunk el.
La Orotava
La Orotava városa egy völgy szívében fekszik – talán a leghangulatosabb kisváros Tenerifén. Történelmi épületekkel szegélyezett, meredek sikátorokkal teli város. Híres a sötét színű fából pompásan kifaragott erkélyeirűl és kertjeirűl. Templomai, középületei is a régi idők hangulatát idézik. A város szokatlanul zöld környezetben, dús banánültetvények közepén fekszik. Az Orotava völgy megközelitőleg 60 km2 –en terül el. Termőföldben és vízben gazdag terület, ez ami ideális hely bizonyos banánfajták termesztésére. A termés egy részét exportálják. A leglátványosabb vallási ünnep a pünkösd utáni harmadik vasárnapi virágos körmenet La Orotavában. Minden évben megrendezésre kerül a CORPUS fesztivál. Az ünnepen a fákkal szegélyezett tér kövezetét szokatlan, színpompás „szőnyegekkel” borítják be, melynek során virágokból és színezett földből óriási képet készítenek a város főterén. Vallási témájú képeket raknak ki a közeli vulkán színes kavicsaiból. A mű messziről egy festmény tökéletességével hat. Az úrnapi körmenet alkalmával a környező utcákat virágszőnyeggel borítják. További érdekesség, hogy évente állitólag Orotavában készitik a Santa Cruz-i karnevál győztes ruháit, ezen ruhák súlya kb. 100 kg és ezt viselik a lányok.A város egy másik nevezetessége a (Nuestra Senora de la concepcion) templom, barokk stílusú homlokzatával és bizánci kupolájával. Továbbá növényekkel övezett oázisban található a Los Realejos kastély, ami egyben a sziget kultúráját és történelmét bemutató kiállításnak ad otthont.
Teide
A sziget egyik fő látványossága, Spanyolország egyik legnagyobb nemzeti parkja, a Las Cañadas nemzeti park, 1954 óta védett terület. 135 km² az alapterülete. A 2000 m magasságban elterülő kráter láva sziklái és kisebb csúcsai szinte koronaként övezik a 3718 m magas csúcsot. Úgy 3 millió évvel ezelőtt egy hatalmas vulkáni kitörés hagyta maga után a 16 km átmérőjű krátert és a Teide hegy vulkáni kúpját.
A Teide nemcsak a Kanári Szigetek, de egész Spanyolország legmagasabb hegye. A télen hófödte oromra, zárt kabinos libegő visz fel. Itt megcsodálhatjuk a lávafolyamok és ásványoktól színezett sziklák vadregényes világát. Gyalogosan kétnapi túrázással érhetjük el a csúcsot. A csúcs felé haladva a növényzet egyre gyérebb. 2000 m magasságban már csak bokrok és kisebb növények élnek. A csúcs közelében csak ritka ibolyák és a Teide-madár él. A hegy sokáig a tengerészek tájékozódási pontja volt, ma a sziget szimbóluma. A csúcson a szél és a hideg néha kellemetlen lehet, a hó is néha csak nyárra olvad el. Tenerife sziget neve guancho nyelven fehér csúcsot jelent. A csúcsot beborító fehérség miatt a tenerifeiek a Teidét csak cukorsüvegként emlegetik. A 2356 méter magasan levő Los Roquillos állomásról libegő visz a Teidéhez. 10 perc utazás után felérünk a La Rambletta fennsíkra, amelyből kiemelkedik a mai csúcs, a 200 méterrel fölé emelkedő Pilón. Ehhez mintegy fél órát kell gyalogolnunk az oxigénszegény levegőben. A hegy tetején sárgás, kénes füst terjeng, de a kicsit szúrós szag sem csorbítja a nagyszerű látványt, mely itt tárul elénk. A kilátás jó időben csodálatos, egész Tenerife látható, de borús időjárás esetén is lenyűgöző látványt jelent a gomolygó felhőtenger.
Az utolsó 200 méter megtételéhez külön engedélyre van szükség.
Mindenképpen vigyenek magukkal meleg ruhát, mert itt nagyon hideg van.
A Teide növényvilága fajokban szegény, de egyedülálló példányok is láthatók itt. Ilyen például a Guanchok rózsa cserjéje – egy rózsaszerű bokor, a Teide ibolya – ami tavasszal a vulkán nyúlványain nő, a Teide margaréta, a mapais virág vagy a fehér rekettye. Az állatvilág kevés képvisel?je – a nyúl, a muflon, a vadmacska és a sün. Helyi madárfajta a kék Teide-madár. A Teide még a mai napig is mőködű vulkán, az utolsó kitörése 1798-ban történt. La Palmán zajlott a Kanári szigetek legutolsó vulkánkitörése 1971-ben. A nemzeti park területén haladva láthatóvá válnak a különböző színű megkövült lávafolyamok. Minél régebbi vulkánkitörésből maradtak annál világosabb kőzetet látunk, s a késöbbi kitörések megkövült lávafolyama pedig sötétebb színű.
Barranco del Infierno
Kopár sziklaszurdok Adeje-ben, jelentése: Pokol kanyon. Érdemes korán érkezni, mert csak korlátozott számú látogatót engednek be egy nap. Minden híreszteléssel ellentétben a növényzet nem hogy kopárabb lenne, hanem egyre bujább. Elképesztő formájú sziklaóriások között vezet az ösvény, kanyarog a folyó és a kanyon végén két vízesésnél lehet erőt gyűjteni a visszaútra.
Vilaflor
1500 méter magasan helyezkedik el a Las Cañadas Nemzeti park közelében Vilaflor. Nemcsak a sziget legmagasabban fekvő települése, de Vilaflor a legmagasabban fekvő falu „Spanyolországban”. Szinte állandóan felhőrétegben van a falu. Klímája és kristálytiszta levegője ideális az asztmás betegek számára. Kiapadhatatlan források erednek itt, melyeket már az angolok is felfedeztek. Éghajlata száraz és napos. A pínea és mandulafákkal övezett hegyi falut elsősorban a természetimádók keresik fel. Tavasszal mandulafák és egyéb vadvirágok szinte virágtengerré változtatják a környéket. A környék erdőiben nagy kirándulások tehetők, az úton nyulakkal és a ritka ibériai kecske példányaival is találkozhatunk.
A régi városháza és a Szent Péter plébániatemplom Tenerife hegyvidéki építészetének jellegzetes példái. A templomban szép faoltárokat tekinthetünk meg.
A Kanári Szigetek kézműves termékei közül talán a csipke a legszebb és legkülönlegesebb. A minták finomsága és színei a mediterrán csipkeverés legszebb hagyományait őrzik. A gyönyörű áttört mintájú csipketerítők és tányéralátétek mindig fehér vagy bézs színben készülnek. Vilaflor egykor hires csipkekészitő központ volt, néhányan még ma őrzik a csipkekészítő mesterséget. A szakértők szerint Tenerifén Vilaflorban készítik a legszebb és legjobb minőségű csipkéket. Napjainkra a kézművesség kissé háttérbe szorult, helyette ásványvíz palackozással foglalkoznak az itt élők.
Loro Parque
Trópusi növénykert, rendkívül népszerű intézmény. A hatalmas területen rengeteg állat és madár, pompás orchidea és sárkányfa található. Számtalan látnivaló között válogathatunk, többek között látható betanított delfinek, fókák, papagályok bemutatója. A pingvinház zúzmarával borított sziklái és a 8 fokos víz a madarak természetes élőhelyét varázsolja ide, így segít a pingvineknek elfeledni, hogy Tenerifén élnek. A pingvinház mellett áll a „halak tornya”, mely egy 8 méter magas megvilágított üveghenger és ebben úszik a halak sokasága. A cápaakváriumban több cápafajta is látható. A speciális tervezésű üvegalagútban sétálva a látogatók nézegethetik a közvetlenül a fejük felett úszkáló cápákat. Itt található a világ legnagyobb papagálygyűjteménye – nevezetesen több, mint 230 fajta, csodálatos szubtrópusi környezetben. Tekintélyes számú gorilla éldegél viszonylagos szabadságban a park egyik részén, de láthatunk jaguárokat is egy rekonstruált vulkáni tájegységben. A park bejárata egy valódi thai falun vezet át. Az 1993-ban épült falu 6 házból áll, melyek Thaiföldön készültek, darabokban szállították őket Tenerifére, ahol thai mesterek állították össze az épületeket.
Jardin Botanico
Ha Loro Parcue-ból tartunk La Orotava felé, akkor az úton található a legrégebbi látványosság az 1788-ban királyi rendeletre létrehozott kert. Ez a sűrű dzsungel 2,5 hektáron terül el. Rengeteg pálmafajta látható itt és a leglátványosabb: egy dél-amerikai fügefa, amelynek összeérő hatalmas ágai és gyökerei valóságos házat alkotnak.
Las Teresitas – San Andres
Gyönyörű pálmafákkal övezett fehér homokos partszakasz. Másfél kilométer hosszan épíették ki ezt a mesterséges partot a fővárostól Santa Cruztól pár kilométerre északra. Évekkel ezelött Afrikából hozott homokkal töltötték fel ezt a részt, s azóta is évente négyszer hozzák a fehér sivatgagi homokot Afrikából. A fővároson – a part mellett – átautózva könnyen eljuthatunk erre a csodálatos partszakaszra.