Teide

A sziget egyik fő látványossága, Spanyolország egyik legnagyobb nemzeti parkja, a Las Cañadas Nemzeti Park 1954 óta védett terület. Alapterülete 135 km². A 2000 m magasságban elterülő kráter láva sziklái és kisebb csúcsai szinte koronaként övezik a 3718 m magas csúcsot. Úgy 3 millió évvel ezelőtt egy hatalmas vulkáni kitörés hagyta maga után a 16 km átmérőjű krátert és a Teide hegy vulkáni kúpját.

A Teide nemcsak a Kanári-szigetek, de egész Spanyolország legmagasabb hegye. A télen hófödte oromra, zárt kabinos libegő visz fel. Itt megcsodálhatjuk a lávafolyamok és ásványoktól színezett sziklák vadregényes világát. Gyalogosan kétnapi túrázással érhetjük el a csúcsot. A csúcs felé haladva a növényzet egyre gyérebb. 2000 m magasságban már csak bokrok és kisebb növények láthatók. A csúcs közelében csak ritka ibolyák és a Teide-madár él. A hegy sokáig a tengerészek tájékozódási pontja volt, ma a sziget szimbóluma. A csúcson a szél és a hideg néha kellemetlen lehet, a hó is néha csak nyárra olvad el.

Teide libegő

Tenerife sziget neve guancho nyelven fehér csúcsot jelent. A csúcsot beborító fehérség miatt a tenerifeiek a Teidét csak cukorsüvegként emlegetik. A 2356 méter magasan levő Los Roquillos állomásról libegő visz a Teidéhez. 10 perc utazás után felérünk a La Rambletta fennsíkra, amelyből kiemelkedik a mai csúcs, a 200 méterrel fölé emelkedő Pilón. Ehhez mintegy fél órát kell gyalogolnunk az oxigénszegény levegőben. A hegy tetején sárgás, kénes füst terjeng, de a kicsit szúrós szag sem csorbítja a nagyszerű látványt élményét, mely itt tárul elénk. A kilátás jó időben csodálatos, egész Tenerife látható, de borús időjárás esetén is lenyűgöző látványt jelent a gomolygó felhőtenger. Az utolsó 200 méter megtételéhez külön engedélyre van szükség. Mindenképpen vigyenek magukkal meleg ruhát, mert itt nagyon hideg van.

Tajinaste

A Teide növényvilága fajokban szegény, de egyedülálló példányok is láthatók itt. Ilyen például a Guanchok rózsa cserjéje – egy rózsaszerű bokor, a Teide ibolya – ami tavasszal a vulkán nyúlványain nő, a Teide margaréta, a mapais virág vagy a fehér rekettye. Az állatvilág kevés képviselője a nyúl, a muflon, a vadmacska és a sün. Helyi madárfajta a kék Teide-madár. A Teide még a mai napig is működő vulkán, az utolsó kitörése 1798-ban történt. La Palmán zajlott a Kanári-szigetek legutolsó vulkánkitörése 1971-ben. A nemzeti park területén haladva láthatóvá válnak a különböző színű megkövült lávafolyamok. Minél régebbi vulkánkitörésből maradtak, annál világosabb kőzetet látunk, a későbbi kitörések megkövült lávafolyama sötétebb színű.